Nejnovější zprávy z Církev.cz

Zemřel hudebník a skladatel František Macek

V nedožitých 78 letech zemřel dnes (21. června 2024) dirigent, sbormistr, varhaník, skladatel a pedagog František Macek.

Číst dál

Dva zavraždění albánští kněží budou blahořečeni

Během audience udělené ve čtvrtek 20. června kardinálu Semerarovi, prefektovi Dikasteria pro svatořečení, papež František povolil vyhlášení dekretů o mučednické smrti kněží P. Luigiho Paliće z řádu menších bratří a P. Gjona Gazulliho. Schváleno bylo rovněž vyhlášení čtyř dekretů o hrdinských ctnostech.

Číst dál

Vatikán znovu vyzval k mezinárodnímu zákazu náhradního mateřství

K mezinárodnímu zákazu náhradního mateřství vyzvala podsekretářka vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Gabriella Gambino vystoupila v úterý v Paláci národů v Ženevě na setkání o náhradním mateřství, které uspořádala Stálá mise Svatého stolce při OSN v Ženevě a nadace Caritas in Veritate.

Číst dál

Předseda Německé biskupské konference označil Německo za misijní zemi

V rozhovoru pro německojazyčný časopis Společnosti Božího slova limburský biskup Georg Bätzing uvedl, že Německo je misijní zemí kvůli velkému odlivu věřících z církve.

Číst dál

Odhalující zpráva poukazuje na rostoucí marginalizaci křesťanů ve Spojeném království

Zpráva organizace Voice for Justice UK, která vychází z průzkumu mezi 1 562 osobami, upozorňuje na znepokojivý nárůst diskriminace a nepřátelství vůči křesťanům ve Spojeném království.

Číst dál

Arcibiskup varuje, že při potratech platí nevinní za nezodpovědnost druhého

Arcibiskup Fernando Chomali z chilského Santiaga označil v rozhovoru v úterý 18. června potrat za „snadné řešení“ a řekl, že v případě znásilnění jsou to nevinní, kdo platí za nezodpovědnost druhého.

Číst dál

Na konzistoři 1. července bude předloženo patnáct návrhů na kanonizaci

Svatý otec svolal na pondělí 1. července 2024 kardinály do konzistorního sálu vatikánského Apoštolského paláce, aby hlasovali o několika návrzích na kanonizaci, mimo jiné o francouzsko-kanadské řeholnici Marii-Léonii Paradisové, Italce Eleně Guerrové a mladém laikovi Carlu Acutisovi.

Číst dál

FOTOGALERIE: Zakončení akademického roku mší svatou s biskupem Tomášem Holubem

Ve středu 19. června se plzeňský biskup Tomáš Holub společně se skupinou vysokoškoláků rozloučil při mši svaté Te Deum v kostele Panny Marie Růžencové v Plzni-Slovanech s akademickým rokem. Po bohoslužbě následovalo setkání studentů s biskupem u táboráku na přilehlé zahradě dominikánského kláštera.

Číst dál

Prohlášení Mons. Jana Graubnera k nálezu Ústavního soudu ve věci změny pohlaví

Přinášíme prohlášení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k problematice genderu.

Číst dál

20. červen: Světový den uprchlíků a migrantů

Od roku 2000, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 20. červen Světovým dnem uprchlíků a migrantů, si v tento den připomínáme osudy milionů lidí, kteří museli kvůli nejrůznějším válečným konfliktům či přírodním katastrofám opustit své domovy.

Číst dál

Z alkoholika světcem: Inspirativní příběh Matta Talbota

Ctihodný Matt Talbot se narodil roku 1856 v Dublinu v Irsku v katolické rodině. Jeho cesta od alkoholismu k životu naplněného svatostí je inspirací pro mnoho lidí, kteří se potýkají se závislostí. Katolická církev ho uznala v roce 1975 za ctihodného Služebníka a v současné době probíhá šetření zázraku na jeho přímluvu, aby mohl být prohlášen za blahoslaveného.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl o Hospicu sv. Štěpána v Litoměřicích

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, hovoří o vzniku a působení Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích, který pomáhá lidem již 23 let v poslední etapě života. Video bylo natočeno při příležitosti Koncertu pro hospic.

Číst dál

Vzdělávací kurz pro rodiče

Zveme vás na intenzivní zážitkově vzdělávací kurz pro rodiče, kteří chtějí rozvinout své výchovné kompetence a posunout se k výchově samostatných, zodpovědných a pohodových dětí. Jedná se o devět lekcí od 30. září do 2. prosince 2024, vždy v pondělí od 18.30 do 20.30 v prostorách Křesťanské psychologické poradny (Thákurova 3, Praha 6).

Číst dál

V srpnu se uskuteční tradiční pouť pedagogů na Svatý Hostýn

Při své každoroční pouti se v sobotu 17. srpna 2024 sejdou na Svatém Hostýně pedagogičtí pracovníci – učitelé, vychovatelé i katecheté – a také rodiče s dětmi, kteří se za učitele modlí. Účastníci pouti chtějí vyprosit všem pedagogům Boží požehnání do nového školního roku a vzájemně se povzbudit.

Číst dál

Zemřel kněz, který čekal 45 let na své vysvěcení

16. června zemřel v Číně Jacob Huang Guirong, devadesátiletý kněz, který čekal na vysvěcení téměř polovinu svého života a byl více než deset let vězněn komunistickým režimem.

Číst dál

Generální sekretáři biskupských konferencí Evropy jednali v Madridu

V sídle Španělské biskupské konference se od neděle 16. června do středy 19. června konalo setkání generálních sekretářů biskupských konferencí Evropy, které pořádala Rada evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem jednání byla synodalita ve službě biskupa a biskupské konference. Českou republiku reprezentovali biskup Stanislav Přibyl, končící generální sekretář ČBK, i jeho nově jmenovaný nástupce P. Roman Czudek, který se funkce ujme od 1. srpna tohoto roku.

Číst dál

Italská vláda schválila opatření podporující ochranu nenarozeného života

Itálie schválila opatření umožňující vstup pro-life aktivistů na potratové kliniky. Ti budou mít v lékařských zařízeních vyhrazený prostor, aby pomáhali těhotným ženám a poskytovali jim potřebné informace.

Číst dál

Papež František: Duch Svatý nám dal žalmy, aby nás naučil modlitbě

"Žalmy jsou písně, které církvi vložil do úst sám Duch Svatý. I Ježíš se modlil slovy žalmů. Učiňme je také my svou modlitbou," řekl papež v další katechezi o Duchu Svatém. Ukazoval v ní, jak Duch učí církev modlitbě právě prostřednictvím Knihy žalmů.

Číst dál

Moc, demokratizace a role žen: Tři témata Rady kardinálů s papežem Františkem

V úterý 18. června skončilo setkání Rady kardinálů (C9) s papežem Františkem, na kterém se tři ženy zamýšlely nad různými otázkami, jako je moc, demokratizace a role žen v katolické církvi.

Číst dál

Světová zdravotnická organizace udělila zvláštní status radikální potratové skupině

Světová zdravotnická organizace (WHO) udělila zvláštní status Centru pro reprodukční práva (CRR), propotratové právní skupině se sídlem v USA, což znamená, že se její zástupci mohou účastnit shromáždění WHO a spolupracovat na jejích projektech. Tato akce vyvolala silnou kritiku mnoha zemí.

Číst dál

Nová kniha shrnuje sto let exercičního domu na Velehradě

Kniha „Stojanov: dílo z lásky podniknuté“ seznamuje s historií konání kněžských a laických duchovních cvičení na Velehradě i širším kontextem exercičního hnutí. Vyprávění o Stojanově zároveň zrcadlí pohnuté dějiny 20. století zahrnující dvě totality, které uskutečňování tohoto díla přerušily a současně vedly k jeho charitativní modifikaci.

Číst dál

Biskup Barron se zamýšlí nad důležitostí rovnováhy hlavních úkolů církve

"Chtěl bych to vyjádřit jako zásadu: čím víc se věnujete liturgii, o to hlouběji byste měli zajít ve službě potřebným; a čím hlouběji jdete ve službě potřebným, tím výše byste měli jít liturgicky. Nebezpečí spočívá v jednostranném důrazu na liturgii nebo v jednostranném důrazu na službu, přičemž první vede k rozbředlosti a druhé dělá z církve organizaci sociálních služeb." Více se dočtete v zamyšlení amerického biskupa Roberta Barrona, jedné z nejvýraznějších osobností současné katolické církve.

Číst dál

Tři mladí putovali pěšky z Paříže do Jeruzaléma, aby prohloubili svou víru

"Potřeboval jsem ujít 4 500 kilometrů, abych pochopil, že Ježíš není jen v Jeruzalémě, ale že byl po mém boku na každém kroku," řekl mladý Francouz agentuře CNA. Také dvě dívky, Madeleine (19 let) a její sestra Marie-Liesse (22 let) opustily 17. září 2023 Paříž a vydaly se na pouť do Jeruzaléma, aby rostly ve víře.

Číst dál

Kardinál Parolin: Dialog je jediným prostředkem k dosažení míru

Vatikánský státní sekretář ve svém projevu ke světovým lídrům, kteří se sešli na konferenci o míru na Ukrajině, zopakoval poselství papeže Františka, že jediným prostředkem k dosažení skutečného, stabilního a spravedlivého míru, je dialog mezi všemi zúčastněnými stranami.

Číst dál

Ve Vatikánu zasedá Rada kardinálů

V pondělí 17. června začalo ve Vatikánu za přítomnosti papeže Františka zasedání Rady kardinálů. Takzvanou Radu C9 zřídil papež František v roce 2013, aby mu pomáhala v práci na reformě Římské kurie a ve správě církve. Setkání, které se koná tento týden, je již třetím zasedáním Rady v roce 2024.

Číst dál

Muzeum v Loučce zve k bohoslužbě s úmyslem za česko-německé smíření

Společná česko-německá mše svatá ve venkovních prostorách muzea v Loučce u Vizovic se uskuteční v sobotu 22. června 2024 od 16:15 hodin.

Číst dál

Těšínsko rozezpíval festival Trojok Śląski

31. ročník festivalu sborového zpěvu Trojok Śląski letos zakotvil ve Stonavě.

Číst dál

Schizmatické španělské řádové sestry mají poslední šanci vyhnout se formální exkomunikaci

Arcidiecéze Burgos ve Španělsku prodloužila klariskám z Belorada lhůtu do pátku 21. června, aby se dostavily k církevnímu soudu a odvolaly své formální prohlášení, že vystupují z katolické církve, což je kanonický zločin schizmatu, jehož následkem je exkomunikace.

Číst dál

Stále více žen cestuje za hranice svých států kvůli potratům, ukazují nová data

Ačkoliv data o porodnosti a plodnosti ukazují, že pro-life zákony po celé zemi zachránily tisíce životů nenarozených dětí, nová data z pro-potratového Guttmacherova institutu tvrdí, že stále více žen cestuje mimo své státy, aby podstoupily potrat.

Číst dál

Dnes slavíme svátek svatého Řehoře Barbariga, popularizátora duchovní četby

18. června církev slaví svátek svatého Řehoře Barbariga, italského biskupa a kardinála ze 17. století, který se vyznačoval starostlivou pastorační péčí, ale také vysokým akademickým vzděláním.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ocenění osobností pražské arcidiecéze v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

V sobotu 15. června, v den svátku sv. Víta, celebroval arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, pontifikální mši svatou v pražské katedrále, při níž arcibiskup ocenil některé osobnosti z pražské arcidiecéze Svatovojtěšskou medailí.

Číst dál

Albert Chmielowski, umělec, který inspiroval sv. Jana Pavla II.

17. června se v Polsku slaví svátek sv. Alberta Chmielowského, polského řeholníka, který je označován za jednoho z nejvýznamnějších světců naší doby.

Číst dál

Byl zveřejněn seznam teologů, kteří pracovali na zprávách k říjnové synodě

Od 4. do 14. června pracovala skupina teologů na podkladech, které dorazily na generální sekretariát synody v rámci přípravy na druhé zasedání XVI. shromáždění. Zasedání proběhne letos v říjnu.

Číst dál

V Karviné uctili památku obětí důlního neštěstí z roku 1894

Spolek Stará Karviná uspořádal pietní akt u příležitosti 130 let od důlního neštěstí na karvinských dolech. Pozvání přijali zástupci hornických spolků s prapory, čestní hosté i veřejnost. Pietní akt se konal u nově zrestaurovaného památníku na hřbitově ve staré Karviné. Pomníku i zemřelým havířům požehnal o den dříve biskup Martin David.

Číst dál

Ve Vítkovicích spojili modlitbu s pohybem

Od blahořečení Marie Antoníny Kratochvílové uplynulo 25 let. Její rodná farnost Ostrava-Vítkovice toto výročí propojila s pohybem a již počtvrté v řadě uspořádala cyklopouť. S organizací pomohla i Charita Ostrava.

Číst dál

Prezentace knihy „Ctihodná Mlada, kněžna a abatyše“

V sobotu 15. června se v Trůním sále pražského Arcibiskupského paláce konala za účasti pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, kardinála Dominika Duky a dalších osobností prezentace knihy „Ctihodná Mlada, kněžna a abatyše“.

Číst dál

FOTOGALERIE: Hlavní pouť na Svatému Antonínku s nunciem

V neděli 16. června 2024 se konala na poutním místě na Svatém Antonínku hlavní pouť ke cti sv. Antonína Paduánského. Hlavním celebrantem poutní mše svaté byl apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo, který po slavnostní bohoslužbě požehnal skupině cyklopoutníků putujícím z Velehradu do Turína.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť lékařů a pracovníků ve zdravotnictví

V sobotu 15. června 2024 se uskutečnila na Svatém Hostýně pouť lékařů a pracovníků ve zdravotnictví. Mši svatou sloužil arcibiskup Josef Nuzík, následovala křížová cesta podle dobrovolnice v pastorační péči nemocným Ludmily Nováčkové, kterou vedl prezident Arcidiecézní charity Olomouc Bohumír Vitásek.

Číst dál

Studium na Škole umění a řemesel Svatopetrské huti ve Vatikánu

Svatopetrská huť ve spolupráci s nadací Fratelli tutti pořádá již třetí ročník Školy umění a řemesel, do kterého se mohou přihlásit zájemci z celého světa ve věku 18 - 25 let. Podmínkou je prezenční studium přímo ve Vatikánu od října 2024 po dobu šesti měsíců. Pro 20 vybraných studentů z celého světa to bude jedinečná příležitost jak získat znalosti o materiálech, historii, umění, technikách a technologiích ruku v ruce s profesním, lidských a duchovním růstem.

Číst dál

Světové dny mládeže 2023 zaznamenaly rekordní finanční zisk

Světové dny mládeže (SDM) 2023 v Portugalsku zaznamenaly finanční rekord a skončily s nebývalým ziskem ve výši přibližně 35 milionů eur. Tento úspěch, který oznámil hlavní organizátor akce, kardinál Américo Aguiar, představuje nejvyšší dosažený zisk v historii SDM.

Číst dál

Královéhradecká diecéze má nové absolventy animátorského kurzu

Na diecézním centru života mládeže královéhradecké diecéze – na Vesmíru – složili noví animátoři mládeže závěrečné zkoušky. Společně pak oslavili mší svatou s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. června 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež odsoudil masakry v Demokratické republice Kongo a vyzval k ochraně civilistů

Papež František apeluje na orgány KDR, aby učinily vše pro zastavení násilí ve východní části země a ochranu civilistů. Zároveň žádá o modlitby za mír ve všech zemích zmítaných válkou.

Číst dál

Papež František: Nepropadejte beznaději, když nevidíte výsledky své práce

Během modlitby Anděl Páně v neděli 16. června papež František rozvíjel úvahy nad podobenstvím o semínku, které klíčí tiše a vytrvale, stejně jako do nás Pán vkládá semínka svého slova a milosti a pomáhá nám, abychom vždy rostli ve zralosti víry.

Číst dál

Pastýřský list pražského arcibiskupa k přípravě snoubenců a doprovázení manželů

Přinášíme nejnovější pastýřský list pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, předsedy ČBK, k přípravě snoubenců a doprovázení manželů, který se četl při bohoslužbách tuto neděli 16. června 2024 ve farnostech pražské arcidiecéze.

Číst dál

FOTOGALERIE: Jáhenské svěcení Daniela Vychodila v olomoucké arcidiecézi

V sobotu 15. června přijal Daniel Vychodil v katedrále sv. Václava jáhenské svěcení. Vysvětil jej pomocný biskup olomoucký Mons. Antonín Basler. Daniel bude sloužit jako jáhen pro Arcibiskupský kněžský seminář. Foto: Josef Polehňa

Číst dál

Polsko má nového blahoslaveného. Je jím mučedník komunismu, kněz Michal Raparcz

V sobotu 15. června byl ve svatyni Božího milosrdenství v Krakově blahořečen polský katolický kněz Michal Raparcz, který byl zabit komunistickým režimem.

Číst dál

FOTOGALERIE: První svaté přijímání napříč diecézemi

Přinášíme fotogalerii z prvních svatých přijímání, která se minulý týden uskutečnila v mnoha farnostech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Děti tak mohly poprvé přijmout Krista v Eucharistii.

Číst dál

Papež pro G7: AI není ani objektivní, ani neutrální

V pátek 14. června odpoledne vystoupil papež František na summitu lídrů zemí G7 v italské Apulii. František je vůbec prvním papežem, který na tomto fóru, na němž se scházejí vedoucí představitelé USA, Spojeného království, Itálie, Francie, Kanady, Německa a Japonska, promluvil.

Číst dál

Gotický kostel v Javorníku s unikátními freskami se otevírá veřejnosti

Jeden z nejstarších kostelů ve Slezsku se otevírá veřejnosti. Po dvacetileté rekonstrukci v něm návštěvníci mohou obdivovat unikátní fresky z přelomu 13. a 14. století. Hned v den otevření – ve čtvrtek 13. června toho využily desítky místních obyvatel.

Číst dál

Film Dopis: Příběh o papežově výzvě k péči o naši planetu

Papež František napsal dopis, který není určen pouze katolíkům, ale každému člověku na této planetě. O Laudato Si‘, jednom z nejrevolučnějších papežských prohlášení v historii vzniknul mimořádně poutavý film, který má název Dopis: Laudato Si´ a nově je možno ho zhlédnout s českým dabingem.

Číst dál

V Talinnu se na přelomu roku uskuteční setkání mladých lidí Taizé

Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025. Zváni jsou mladí dospělí ve věku 18-35 let. Setkání v Tallinnu bude zatím nejseverněji položeným shromážděním mládeže Taizé v Evropě.

Číst dál

Papež komikům a bavičům: Pomozte nám snít o lepším světě

Papež František se dnes, v pátek 14. června dopoledne, setkal s více než stovkou známých komiků a bavičů z celého světa a povzbudil je, aby lidi rozveselovali a pomáhali jim vidět realitu se všemi jejími protiklady.

Číst dál

Program papeže Františka na summitu G7

Svatý otec se dnes, v pátek 14. června, zúčastní summitu G7 v Borgo Egnazia v jihoitalské Apulii, kde bude přítomen na společném zasedání a pronese projev. Kromě Zelenského a Bidena se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kanadským premiérem Justinem Trudeauem a také s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalinou Georgievovou.

Číst dál

Králický klášter se opět zaskví v celé své kráse

Areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova. Národní kulturní památka získala evropskou dotaci, na projektovou dokumentaci přispěl téměř milionem korun Pardubický kraj. Stavět by se mělo v letech 2025 a 2026 za provozu areálu, uvedlo v tiskové zprávě pardubické hejtmanství. Podle duchovního správce poutního místa Karla Moravce je dokumentace hotová a bude se v soutěži hledat dodavatel.

Číst dál

Na Velehradě se chystají 25. Dny lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní oslavy se zaměří na připomenutí 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky. Jeho vydáním začalo v naší zemi omezování svobody komunistickým režimem a pronásledování nejen církve. Na jeho konci je smrt 33 katolických kněží z Moravské provincie, internace biskupů a uvěznění všech, kteří byli režimu nepohodlní.

Číst dál

Paras Patel ze seriálu The Chosen: Ztvárnění apoštola Matouše dalo mému životu smysl

Na začátku června vyšla již čtvrtá série oblíbeného seriálu The Chosen (Vyvolení). Paras Patel, herec, který v seriálu hraje apoštola Matouše, v rozhovoru pro Catholic News Agency hovoří o své roli a o tom, jak ho seriál osobně ovlivnil. „Hrát Matouše, zobrazovaného jako někoho, kdo trpí autismem, a dostávat tolik ohlasů od lidí, kterých se jeho výkon dotkl, mi skutečně dalo smysl jako umělci".

Číst dál

Papež František vydal poselství k osmému Světovému dni chudých

Ve svém poselství k osmému Světovému dni chudých Svatý otec připomněl věřícím, že Bůh vidí každého z nich a stará se o něj, zatímco ti, kdo usilují o bohatství na úkor těch nejpotřebnějších, jsou v jeho očích chudí.

Číst dál

Mladá žena dala přednost životu svého dítěte před vlastním

13. června 2012 zemřela na rakovinu Chiara Corbella, mladá italská katolička, která dala přednost životu svého počatého dítěte před vlastním. Po pěti letech práce na kanonickém procesu je římská diecéze připravena uzavřít diecézní fázi a všechny shromážděné informace předat Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení.

Číst dál

V pastoračním domě Velehrad v Dolomitech začínají působit řeholní sestry

Na prahu nové turistické sezóny hlásí změnu ve svém fungování Pastorační dům Velehrad, který v italských Dolomitech spravuje Arcibiskupský kněžský seminář v Olomouci. Místo dosavadních civilních zaměstnanců zde budou návštěvníkům sloužit řeholnice z komunity Sester od Andělů.

Číst dál